Hunter Valley African Violet Society Inc.

Annual Show

Home

Meetings

Gesneriad Study Group

African Violet - Basic Care

Clubs Aust & NZ

Links

Membership

Contact Us

 

2019Annual Show

Open to the public

Saturday 4th May 1pm-4pm and

Sunday 5th May 10am-3pm at

Cardiff Senior Citizens Centre

52 Harrison St Cardiff

on the corner of Harrison and Myall

 

Our Annual Show is held at on the first weekend in May, the weekend before Mothers’ Day.

A show of African Violets, related plants, artistic and photographs.

 

2018 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Jays' Flossy – Sandra Muray

Best Standard Jays' Flossy – Sandra Murray

Best Mini or Semi mini Ness' Firefly – Lucy and Brian Watson

Best Trailer Jays' Icecastle - Sandra Murray

Best AV Grown in Natural Light Sport of Water Dancer - Lynda Baker

Best Species AV Saintpaulia rupicola - Maree Bale

Best Other Gesneriad Strep. kentaniensis x 'Matthew' – Maree Bale

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Sport of Water Dancer - Lynda Baker

Best Photograph - Sinningia hybrid 143-16 Ruth Coulson

And highest point score in

Novice – Deb Cornell

Intermediate – Paul & Lyn Yardy

Open – Sandra Murray

Gesneriads other than African Violets – Sue Hodges

Artistic – Lucy and Brian Watson

 

2017 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Buckeye Cranberry Sparkler – Sandra Muray

Best Standard Buckeye Cranberry Sparkler – Sandra Murray

Best Mini or Semi mini Jolly Marvel – Ruth Coulson

Best Trailer Rob's Wagga Wagga - Leonie Mills

Best AV Grown in Natural Light Unknown PinkTrailer - Paul & Lyn Yardy

Best Species AV Saintpaulia 'House of Amani' - Leonie Mills

Best Other Gesneriad Columnea Broget Stavanger – Brian Watson

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Starlight Express - John Scruton

Best Photograph - John Dennewald

And highest point score in

Novice – John Scruton

Intermediate – Paul & Lyn Yardy

Open – Leonie Mills

Gesneriads other than African Violets – Leonie Mills

Artistic – Lucy Watson

 

2016 Annual Show

The 2016 show was not judged, we had a problem with the booked venue being closed due to asbestos in the ceiling. We were not able to find a replacement venue for the two days of the weekend at short notice. Cardiff Senior Citizens Centre was only available Saturday evening and all day Sunday. We worked hard to set up the show Saturday evening to have it ready by the 9am opening Sunday morning, there just wasn't time to fit in judging. It was a good show and we are working on having a judged show in 2017.

 

 

2015 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Pink Frost Fire – Sandra Muray

Best Standard Pink Frost Fire – Sandra Murray

Best Mini or Semi mini Gembrook – Maree Bale

Best Trailer Wee Willie Trailer - Lucy Watson

Best AV Grown in Natural Light Wee Willie Trailer - Lucy Watson

Best Species AV Saintpaulia 'House of Amani' - Maree Bale

Best Other Gesneriad Strep kentaniensis x Matthew –Maree Bale

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Rob's Boogie Woogie

- Margaret Miller

Best Photograph - Jane Flood

And highest point score in

Novice – John Scruton

Intermediate – Paul & Lyn Yardy

Open – Sandra Murray

Gesneriads other than African Violets – Leonie Mills

Artistic – David Vane

 

2014 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Flower Drum – Leonie Mills

Best Standard Flower Drum – Leonie Mills

Best Mini or Semi mini Rob's Penny Ante – Sandra Murray

Best Trailer Wee Willie Trailer - Lucy Watson

Best AV Grown in Natural Light Wee Willie Trailer - Lucy Watson

Best Species AV Saintpaulia grandifolia - Paul & Lyn Yardy

Best Other Gesneriad Strep 'Sweet Sun' – Leonie Mills

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Unknown - Paul & Lyn Yardy

Best Photograph - Jane Flood

And highest point score in

Novice – Paul & Lyn Yardy

Intermediate – John Dennewald

Open – Leonie Mills

Gesneriads other than African Violets – Leonie Mills

Artistic – Lucy Watson

 

2013 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Sundown Trail – Leonie Mills

Best Standard Unknown – Sandra Murray

Best Mini or Semi mini Rob's What Not sport – Lucy Watson

Best Trailer Sundown Trail - Leonie Mills

Best AV Grown in Natural Light Santa Fe Trail- Lucy Watson

Best Species AV Saintpaulia 'House of Amani' - Jane Flood

Best Other Gesneriad Strep kentaniensis x Matthew – Maree Bale

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Seemannia sylvatica - David Olsen

Best Photograph - Ruth Coulson

And highest point score in

Novice – John Dennewald

Intermediate – Christine Taylor

Open – Lucy Watson

Gesneriads other than African Violets – Leonie Mills

Artistic – Lucy Watson

 

2012 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Candyman – Judith Edie

Best Standard Candyman – Judith Edie

Best Mini or Semi mini Christening Gown – Leonie Mills

Best Trailer Driftwood Trail - Lucy Watson

Best AV Grown in Natural Light Tomorrow's Indigo - Lucy Watson

Best Species AV Saintpaulia - Maree Bale

Best Other Gesneriad Aeschynanthus radicans – David Vane

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Optimara Stockholm - Dot Brook

Best Photograph - Ruth Coulson

And highest point score in

Novice – Dot Brook

Intermediate – Jane Flood

Open – Leonie Mills

Gesneriads other than African Violets – Ruth Coulson

Artistic – Lucy Watson

 

2011 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Child's Play – Ros Woods

Best Standard Plum Crazy – Judith Edie

Best Mini or Semi mini Child's Play – Ros Woods

Best Trailer Rob's Wooloomooloo - Leonie Mills

Best AV Grown in Natural Light Rob's Willy Nilly - Mary Britton

Best Species AV Saintpaulia 5cl.Cl. Tongwensis Uppsala 3397 - Sue Hodges

Best Other Gesneriad Petrocosmea rosettifolia – Leonie Mills

Best Plant in Novice - The lkin Trophy no novice exhibitors

Best Photograph Kohleria seedling no. 11 - Ruth Coulson

And highest point score in

Novice – nil

Intermediate – Jane Flood

Open – Leonie Mills

Gesneriads other than African Violets – Ruth Coulson

Artistic – Lucy Watson

 

2010 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Anastasia – Judith Edie

Best Standard Anastasia – Judith Edie

Best Mini or Semi mini Rob's Fuddy Duddy – Ros Woods

Best Trailer Teeny Bopper - Ros Woods

Best AV Grown in Natural Light Santa Fe Trail - Lucy Watson

Best Species AV Saintpaulia 5g. Cl pendula var. kizarae - Ruth Coulson

Best Other Gesneriad Seemannia purpurascens – Jane Flood

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Rouget – Patricia Bickley

Best Photograph Smithiantha 'Summer Song' - Ruth Coulson

And highest point score in

Novice – Patricia Bickley

Intermediate – Jane Flood

Open – Ros Woods

Gesneriads other than African Violets – Ruth Coulson

Artistic – Terry & Laurel Kingdon

 

2009 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Okie Easter Bunny – Ros Woods

Best Standard Tomahawk – Ros Woods

Best Mini or Semi mini Texas Space Dust – Ros Woods

Best Trailer Cirelda - Ros Woods

Best AV Grown in Natural Light Santa Fe Trail - Lucy Watson

Best Other Gesneriad Episcia 'Silver Skies' – Leonie Mills

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Rose Bay – Jane Flood

Best Photograph Sky Garden - Ruth Coulson

And highest point score in

Novice – Jane Flood

Intermediate – Christine Taylor

Open – Ros Woods

Gesneriads other than African Violets – Leonie Mills

Artistic – Terry & Laurel Kingdon

 

2008 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Teeny Bopper – Ros Woods

Best Standard Milang Skies – Judith Edie

Best Mini or Semi mini Shy Blue – Ros Woods

Best Trailer Glenda - Barbara & Ron Moore

Best AV Grown in Natural Light Optimara Trinidad - Mary Britton

Best Other Gesneriad Streptocarpus ‘Kim’ – Maree Bale

Best Plant in Novice - The lkin Trophy On the Fringe – Jane Flood

And highest point score in

Novice – Jane Flood

Intermediate – Christine Taylor

Open – Ros Woods

Gesneriads other than African Violets – Leonie Mills

Artistic – Terry & Laurel Kingdon

 

2007 Annual Show Results

Best in Show (must be an A V) Precious Pink – Ros Woods

Best Standard Milang Starbrite – Judith Edie

Best Mini or Semi mini Texas Space Dust – Ros Woods

Best Trailer Rob’s Willawong – Lucy Watson

Best AV Grown in Natural Light Ramblin’ Dots – Sandra Murray

Best Other Gesneriad Columnea ‘Early Bird’ – Leonie Mills

Best Plant in Novice - The lkin Trophy Rob’s Lilli Pilli – Jane Flood

And highest point score in

Novice – Jane Flood

Intermediate – Christine Taylor

Open – Ros Woods

Gesneriads other than African Violets – Leonie Mills

Artistic – Lucy Watson